Zelená řasa Chlorella

Přírodní potravina s blahodárnými účinky - potravina nového tisíciletí

Chlorella

Chlorella patří mezi zelené potraviny, které řadíme mezi tzv. superpotraviny. Jsou tak označované potraviny mající mnohé živiny a tím i pozitivní vliv na zdraví člověka.

Základní informace o chlorelle

Chlorella představuje jednobuněčnou zelenou sladkovodní řasu. Známá je od konce 19. století, ale na naší planetě se vyskytuje už zhruba dvě miliardy let.

V současné době je velmi populární v podobě potravinových doplňků. Má totiž vysoký obsah různých živin podporující zdraví.

Chlorella má kulovitý tvar o průměru dva až deset mikrometrů. Rychle se množí a je poměrně nenáročná. Pěstuje se osm dní a poté se sklízí a dále zpracovává, aby se mohla k zákazníkům dostat v podobě, která pro ně bude účinná.

Chlorella se prodává jako potravinový doplněk, a to buď v prášku rozpustném ve vodě či v tabletách, které se polykají.

Nejznámějšími druhy chlorelly je chlorella pyrenoidosa a jí příbuzný druh chlorella vulgaris.

Výživné látky v chlorelle

Chlorella má mnohé výživné látky. Patří mezi nimi především:

 • vláknina: Řasa vyniká svým vyšším obsahem vlákniny. Díky tomu čistí střeva a celkově podporuje trávení. Proto ji lidé užívají při očistných kůrách a dietách.
 • vitamíny: Z vitamínů obsahuje chlorella biotin, vitamín B12, E, C, D, B6, B2, B1, B3, kyselinu pantothenovou, kyselinu listovou, vitamín K.
 • minerály: Jde o vápník, fosfor, železo, sodík, hořčík, zinek, draslík, selen, měď atd.
 • chlorofyl: Představuje unikátní zelené barvivo, které je ve všech rostlinách. V řase chlorella se však vyskytuje ve větším množství.
 • chlorellový růstový faktor: Jde o unikátní složku podporující střevní mikroflóru. Přispívá k normální funkci trávicího traktu a podporuje imunitu.
 • aminokyseliny: Konkrétně jimi jsou například isoleucin, lysin, valin, tryptophan, cystin, glycin, hystidin, kyselina asparagová atd.

Účinky chlorelly

Z konkrétních možných účinků chlorelly si uveďme:

 • detoxikace organismus: Chlorella pomáhá při zbavování se organismu škodlivých látek. To je možné díky tomu, že řasa obsahuje celulózu, která na sebe váže toxiny, a protože organismus celulózu nedokáže strávit, vylučuje se společně se škodlivinami z těla. Pro podporu čistícího efektu je vhodné přijímat větší množství tekutin.
 • imunita: Pozitivní vliv má i na imunitu, a to díky přírodním látkám, které obsahuje a které podporují obranyschopnost organismu.
 • hojení ran: Pomáhá při říznutí, vyrážce, škrábnutí a dalších povrchových zraněních, a to díky tomu, že podporuje buněčné množení.
 • pozitivní vliv na trávicí soustavu: To souvisí především s tím, že obsahuje větší množství vlákniny, která napomáhá lepšímu trávení a pravidelné stolici. Trávení je posilované i díky chlorellovému růstovému faktoru.
 • energie a vitalita: Dlouhodobé užívání chlorelly má pozitivní vliv i na celkovou vitalitu. Přispívá ke zvýšení energie a pomáhá bojovat s vyčerpáním a únavou.
 • další pozitivní účinky: Pozitivní vliv má užívání chlorelly i na záněty, alergie, kardiovaskulární systém, působí proti únavě a stresu, podporuje krvetvorbu, ochranu jater. Pozitivní vliv může mít i na paradentózu, opary, regulaci hladiny cukru, záněty, infekce atd.

Je chlorella účinnou prevencí proti rakovině?

V mnohých zdrojích je uvedené, že je chlorella účinnou prevencí proti rakovině, což se sice vyloučit nedá, ale také to žádné výzkumy nepotvrdily.

Chlorelle nelze upřít to, že je bohatým zdrojem vitamínů, minerálních látek a dalších živin, ovšem zázraky, které často její propagátoři zmiňují, neumí. Nemůže tedy nahradit léky ani pestrou stravu. Je proto „je“ potravinovým doplňkem.

Jak užívat chlorellu

Chlorella se užívá v podobě rozpustného prášku do vody či tablet. Pokud člověk není zvyklý užívat chlorrelu, měl by začít s menšími dávkami a poté je postupně zvyšovat. Běžná dávka určená zdravému člověku je cca 5 gramů. Celkově záleží na životním stylu uživatele. Lidé, kteří chtějí pročistit svůj organismus, např. kvůli kouření atd., by měli užívat větší množství chlorelly než ti, kteří ji užívají jen preventivně.

Chlorellu se doporučuje užívat nalačno, cca půl hodiny před jídlem či dvě hodiny po jídle. Doporučuje se užívání s minimálně hodinových odstupem od doby, kdy užíváte klasické léky.

Chlorella versus spirulina

Kromě řasy chlorella se ještě využívá pro výrobu vitamínových tablet spirulina. Někteří lidé si ji dokonce s chlorellou pletou. Liší se však zásadně. Především nejde o řasu. Je to sinice modrozelené barvy, ovšem velmi prospěšná sinice. Rovněž patří mezi zelené potraviny. Z vitamínů obsahuje především B1, B2, B3, B6, B9, vitamín C, D, A, E a karoteny. Dále obsahuje vápník, železo, draslík, selen, zinek atd. Spirulina pozitivně působí na detoxikaci organismu.

 • “Mám sedavé zaměstnání, ve kterém jsem do 18 hodin. Běhat chodím ráno a chlorella mi pomáhá, abych zhubla rychleji. Od té doby, co jsem ji začla užívat hubnu o více než 0,5kg za týden rychleji.”
 • “Postihla mě rakovina tlustého střeva a chodil jsem na ozařování. Doktor mi doporučil užívat chlorellu, že se budu cítit lépe. Oproti známým jsem ozařování snášel relativně dobře.”
 • “Chlorella mi pomohla vyřešit problémy s akné a neustálým nachlazením. Obvodní lékař mi o ní řekl, že řeší tato řasa řeší oba problémy a je to přírodní doplněk. Jsem za to strašně ráda.”

Získejte kvalitní chlorellu online!

Získat chlorellu online